Šiandien 2023 m. gegužės 29 d., pirmadienis   

  Lietuvos savivaldybių kronika / Įvykiai pagal tipą
  ← Atgal

Senasis Gydyklų parkas
Druskininkai, Druskininkų savivaldybė, 1838 m.

Druskininkų mineralinių šaltinių sutvarkymo pavyzdžiu buvo nutarta pasinaudoti Karlsbado (Karlovy Vary, Čekija), Marienbado (Austrija) ir Buskų šaltinių (Kelcų gubernija, Lenkijos karalystė) patirtimi. Buvo rūpestingai perpiešti tų vietovių brėžiniai, planai, piešiniai; perrašyti kurortinių statinių, įrenginių, vietos reljefo aprašymai ir t. t... Pirminiams projektavimo darbams atlikti į Druskininkus buvo komandiruotas hidraulikos inžinierius. Gubernijos architekto padėjėjui Fordonui buvo pavesta sudaryti sąmatas visiems numatytiems statiniams: atvykėliams skirtiems “dviem balaganams” po dešimt kambarių kiekviename, dviem fligeliams prie Svečių namų, aptarnaujančio personalo namui.
Per pirmuosius metus (1838 m.) buvo atlikti milžiniški miesto aplinkos sutvarkymo darbai: nusausinta “mineralinio slėnio” pelkėta dirva, šaltiniai nukreipti į medinių rentinių talpyklas. Ypač kruopščiai buvo planuojamas ateities kurortas ekologiniu, landšaftiniu bei susisiekimo aspektais. Komitetas nurodė “... natūralią mineralinių versmių vietovę palikti nepaliestą, labai atsargiai kasti apvedamuosius griovius”. Kas dėl numatyto būsimojo angliškojo sodo projektavimo, tai “bendrą parko išplanavimą buvo priimta daryti simetrišką, o jo dalis įrengti anglišku stiliumi. Tokį kompozicinį sprendimą nulėmė dvi sąlygos: pirmoji – sujungti dvi miesto dalis trumpiausiu keliu su pastatais , skirtais publikai linksmintis; antroji – atsisakyti monotoniškų ilgų alėjų, įrengiant kiek įmanoma daugiau vingiuotų pasivaikščiojimo takelių”. Tuo pačiu metu į Druskininkus atgabenami įrenginiai: katilai, vonios, vamzdžiai, vykdomi hidraulikos darbai: parengiamas siurblių, tiekiančių mineralinį vandenį maudyklių vonioms vandentiekio vamzdžiais, skyriaus planas, sumontuojamas katilas vandens pašildymui.
Smėlėtam paviršiui arba taip vadinamų “lakiųjų smiltynų” sutvirtinimui, buvo užsėta ypatingos rūšies “australiškomis” avižomis, gerai įsišaknijančiomis ir stiprinančiomis dirvą.

Šaltiniai:
Literatūra: R.F.Goriačeva. Druskininkų mineraliniai vandenys: praeities puslapiai.Dainava. 2006 Nr.1, p. 14-15.


  ↑ Į viršų   ← Atgal
   Lietuvos savivaldybių kronika
Įvykiai pagal metų dieną
Įvykiai pagal metus
Įvykiai pagal savivaldybę
Įvykiai pagal tipą
Įvykiai pagal raktinį žodį
   2016 © Lietuvos savivaldybių asociacija