Šiandien 2022 m. birželio 30 d., ketvirtadienis   

  Lietuvos savivaldybių kronika / Įvykiai pagal tipą
  ← Atgal

Gimė dailininkė Ana Krepštul
Tabariškės, Šalčininkų rajono savivaldybė, 1932 m. vasario 20 d.

Ana Krepštul gimė 1932 metais vasario 20 dieną Tabariškėse, mokytojo šeimoje. Buvo stebėtasi nepaprastai mėlynų akių mergaite, tačiau niekas net neįtarė, kad tai sunkios ligos požymis. Mažosios Anos kaulai pradėjo silpnėti ir trupėti. Gydytojai ilgai negalėjo nustatyti diagnozės, o kai ligą nustatė, nemokėta jos gydyti. Būdama 10 metų susirgo kaulų tuberkulioze ir osteoporoze, dėl to turėjo virš 70 kaulų lūžių. Be to, sirgo širdies liga ir diabetu.
Stiprioje asmenybėje skausmas pažadino talentą. Trylikametė Ana pradėjo tapyti. Ilgai jos mokytoju ir kritiku buvo tėvas. Kai abu tėvai mirė, brolis ir sesuo išsikraustė kitur, Ana liko viena senoje Krepštulių sodyboje ir gyveno ten iki mirties.
Būdama 16 metų surengė pirmąją savo darbų parodą. Kita paroda įvyko 1985 metais liaudies kūrybos bendrijoje. Tada Anai suteikė liaudies dailininkės vardą. Jos darbai buvo pristatyti “Raudonojo Štandaro” (dabar “Kurier Wileński”) redakcijoje, Vilniaus krašto mokyklose. Parodos vyko ir Lenkijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Anos Krepštul paveikslų yra asmeninėse kolekcijose JAV, Anglijoje, Kanadoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Vokietijoje ir kituose kraštuose. 1995 metais įvyko Anos Krepštul paveikslų paroda Čikagoje, kuri turėjo labai didelį pasisekimą.
1987 metais nutapytas Aušros vartų motinos paveikslas kartu su nedidele kitų paveikslų kolekcija buvo nuvežtas į Lenkija ir ten padovanotas popiežiui Jonui Pauliui II. 1993 metais ponia Ana vėl parengė dovaną popiežiui: Dievo motinos paveikslą, išsiuvinėtą šilkiniais siūlais.
Dailininkė dovanojo savo paveikslus bažnyčioms Šumske, Eišiškėse, Turgeliuose ir Tabariškėse. Jos kūrybinio gyvenimo rezultatas yra labai didelis – virš 3000 paveikslų.
Ponia Ana – viena įdomiausių ir gražiausių Šalčininkų rajono asmenybių. Jos nepalaužiama valia, stiprybė, ramybė, požiūris į pasaulį – yra pavyzdys kiekvienam, kančių nepatyrusiam žmogui. Ponios Anos kūryba iš vidaus spinduliuoja grožiu, gėriu ir ramybe. Ne vienas jos paveikslas buvo kuriamas didelėmis pastangomis, dažnai su kančia, tačiau toks darbas - tai raginimas pastebėti gyvenime viską, kas yra gražu.
Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos sprendimu 2005 m. sausio 26 d. Anai Krepštul buvo suteiktas Šalčininkų rajono garbės pilietės vardas.
Dailininkė mirė 2007 m. spalio 15 d.
Lenkijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Januš Skolimovski įteikė dailininkės seseriai Danutai Moločko Lenkijos Respublikos Prezidento Lecho Kačinskio 2008 m. vasario 15 d. pasirašytą nutarimą, kuriuo Ana Krepštul po mirties apdovanota Lenkijos Atgimimo Kryžiumi už nuopelnus Vilniaus kraštui.


  ↑ Į viršų   ← Atgal
   Lietuvos savivaldybių kronika
Įvykiai pagal metų dieną
Įvykiai pagal metus
Įvykiai pagal savivaldybę
Įvykiai pagal tipą
Įvykiai pagal raktinį žodį
   2016 © Lietuvos savivaldybių asociacija