Šiandien 2022 m. birželio 30 d., ketvirtadienis   

  Lietuvos savivaldybių kronika / Įvykiai pagal tipą
  ← Atgal

Gimė prozininkas ir poetas, fotomenininkas Gediminas Isokas
Baltakarčių k., Utenos r. , Utenos rajono savivaldybė, 1931 m. vasario 23 d.

Gimė 1931.02.23 Baltakarčiuose, Utenos raj.
1949 m. baigė Vilniaus miškų technikumą, 1966 m. baigė VU Gamtos fakultetą. Nuo 1949 m. dirbo miškų ūkiuose, girininkijose, Lietuvos miškų ūkio ministerijoje, žurnalo "Girios" redakcijoje. Nuo 1969 m. - LRS narys.

Parašė daugiau negu 30 knygų. Gedimino Isoko kūryba daugiaplanė, gausi žanrų, susijus su gamta, jos istorija, su žmonių gyvensena ir Lietuvos istorija Svarbią vietą užima publicistika – esė “Pasėdėk su medžiu”. Rašytojas pasakoja daugybę Lietuvos gamtos istorijų. Gausūs jo straipsniai periodikoje. Enciklopediška literatūra – “Lietuvos gamtos paminklai”, “Lietuvos miškininkai” (2 tomai) ir 6022 biografijos; sudarytojas, iniciatorius ir 500 biografijų autorius. Dabar išspausdintos jo parengtos “Enciklopedinė miško knyga” ir 770 puslapių “Utenos krašto enciklopedija”.
G.Isokas parašė daug apsakymų. Tai pirmas Lietuvoje rašytojas animalistas. Istoriniai apsakymai: “Gaudžia ragas” – medžioklės istorija nuo poledynmečio iki dabar. Apsakyme “Iš vienos versmės” vienos girios (Rūdininkų) pavyzdžiu papasakota apie seniausius miško amatininkus – drevininkus, rūdininkus, medžiotojus su sakalais. Lietuvos girių istorija aprašyta “Lietuvos giriose”. Neliko nuošalyje ir miniatiūros, tarpinis žanras tarp prozos ir poezijos. Apybraižoje “Vidurmiškio žiburiai” irgi pasakojama apie miškininkus ir gamtininkus. Nepamiršo rašytojas pasakų mažajam skaitytojui. Įdomios ir komplikuotos apysakos – “Miškas šaukia” ir “Maratonas”.
Poezija: “Girių poema”, “Vytautas Didysis”, eilėraščių rinkinys “Vaivorykštė”. G.Isoką domino ir vaizdinė kūryba - meninė fotografija. Sukūrė filmą apie gamtą, 1987 m. išleido fotoalbumą “Lietuvos miškuose”.
Gedimino Isoko kūryba yra ir meninė, ir gamtamokslinė. Ji pasižymi faktų tikrumu, kuriuos rašytojas ypač kruopščiai ir atidžiai surenka prieš pradėdamas kūrybinį darbą. Jo kūryba daug kartų premijuota, knygos išverstos į rusų, vokiečių, anglų, baltarusių, moldavų kalbas. Jis yra Aplinkos ministerijos 1999 m. literatūrinės premijos “Menininkai už gražią sveiką gamtą ir saugią aplinką” laureatas.

Šaltiniai:
Literatūra: Utenos krašto enciklopedija
Internete: http://www.rasytojai.lt/writers.php?id=100&jaunieji=0&sritis=rasytojai


  ↑ Į viršų   ← Atgal
   Lietuvos savivaldybių kronika
Įvykiai pagal metų dieną
Įvykiai pagal metus
Įvykiai pagal savivaldybę
Įvykiai pagal tipą
Įvykiai pagal raktinį žodį
   2016 © Lietuvos savivaldybių asociacija