images

Savivaldybes neramina bitės

2014-08-05 0 1137 Views

VMVT tikina, jog taip padaryta dėl bičių, kad savivaldybės negalėtų piktnaudžiauti savo galiomis ir skriausti bitininkų.

Bitynas – pakeliui į paplūdimį
Kelioms dienoms dukrą pas gimines į Klaipėdą paviešėti išleidusi marijampolietė Gražina K. LŽ teigė nestebusi, kai dukra pasiskundė, kad jai, einančiai į Pirmąjį Melnragės paplūdimį, įgėlė bitė. „Ji su draugėmis ėjo pėsčiųjų taku jūros link pro netoli esantį bityną. Dukra pajuto, kad kažkas įkando į ranką. Pakreipusi galvą pamatė prie peties nutūpusią bitę”, – pasakojo moteris.

Marijampolietė į šią istoriją nebūtų kreipusi dėmesio, jei bitė dukrai būtų įgėlusi kur nors laukuose ar miške, bet ne vietoje, kur itin gausu žmonių. „Labai keista, kad tokiose vietose apskritai leidžiama turėti bitynų”, – kalbėjo Gražina K.

Ji ne vienintelė stebisi teisės aktais, leidžiančiais bites laikyti miestuose, o kai kada – net ir jų centruose, jei tik paisoma kitų reikalavimų: nuo bityno turi būti ne mažesnis nei 100 metrų atstumas iki rekreacinių teritorijų, ne mažesnis kaip 10 metrų atstumas iki kelio, pėsčiųjų ar dviračių tako, ne mažesnis kaip 5 metrų atstumas iki besiribojančios žemės valdos, kurioje yra gyvenamieji namai, ne mažesnis kaip 50 metrų atstumas iki tvartų arba ganyklų.

Šilalės rajono savivaldybės administracijos Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Vita Monkevičienė LŽ pasakojo, kad tik bityno savininkės mirtis išsprendė ne vienus metus merijai galvos skausmą kėlusio bityno likimą pačiame Šilalės centre. Garbaus amžiaus šeimininkė 15 arų sklype laikė 12 avilių ir nesileido į jokias kalbas dėl bityno likvidavimo ar bent jau sumažinimo. Kadangi bitynas atitiko visus reikalavimus, imtis teisinių veiksmų nebuvo jokio preteksto. „Žmonės skundėsi, kad bitės juos sugelia, bet niekuo negalėjome padėti”, – sakė merijos atstovė.
Anot jos, panašiai klostosi ir Laukuvoje. Ten taip pat miestelio centre yra bitynas.

Ragina keisti tvarką
Savivaldybėms yra suteikta teisė pačioms spręsti, kokie gyvūnai ir kokiomis sąlygomis gali būti auginami miestuose ar miesteliuose. Išimtis padaryta tik dėl bičių. Jų laikymo tvarka, kuri yra vienoda visiems šalies miestams ir miesteliams, numatyta minėtame apraše, patvirtintame VMVT vadovo.

„Sulaukę gyventojų skundų dėl mieste bei miesteliuose laikomų bičių, kreipėmės į Lietuvos savivaldybių asociaciją, kad būtų keičiamos aprašo nuostatos”, – LŽ pasakojo Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius. Jis pažymėjo, kad savivaldybių tarybų tvirtinamos gyvūnų laikymo taisyklės negali prieštarauti VMVT nustatytai tvarkai. Todėl riboti bičių laikymo miestuose jos negali.

„Skundų sulaukėme ne tik iš Šilalės rajono, bet ir kai kurių kitų savivaldybių. Todėl pasiūlėme koreguoti VMVT patvirtintą aprašą. Nes dabar bitėms padaryta išimtis, tarsi jos būtų kokie nors labai pavojingi gyvūnai, kad jų laikymo sąlygas reikėtų nustatyti visos šalies mastu. Tačiau sulaukėme atsakymo, kad aprašo keisti net neketinama”, – LŽ teigė Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjas kaimo ir teritorijų planavimo klausimais Gediminas Vaičionis.

Jis stebėjosi, kad minėtame apraše draudžiama bites laikyti arčiau nei 50 metrų iki kaimynų tvartų, o iki kaimyno gyvenamojo namo – tik 5 metrus.

Pokyčiams būtinybės nemato
VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas, valstybinis veterinarijos inspektorius Antanas Paliutis LŽ teigė, kad apraše bitės išskirtos dėl to, kad savivaldybės, tvirtindamos gyvūnų laikymo taisykles, negalėtų piktnaudžiauti.

Anot A. Paliučio, iki naujos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo redakcijos, kuri įsigaliojo nuo praėjusių metų, savivaldybėms buvo suteikta teisė pačioms spręsti, kokius gyvūnus ir kur gali laikyti gyventojai. Todėl tvirtindamos savas taisykles savivaldybės jose įrašydavo labai daug įvairių apribojimų ar net apskritai uždrausdavo laikyti bites miestuose ar miesteliuose.

„Kai kada draudimai būdavo panašūs į sąskaitų suvedinėjimą. Todėl buvo nuspręsta, kad Lietuvoje reikalinga bendra bičių laikymo tvarka, siekiant išvengti įvairiausių interpretacijų”, – LŽ aiškino A. Paliutis. Jis pažymėjo, kad bitė – ne karvė ar šuniukas, kurių laikymo erdvę galima apriboti. Bitės skrenda ten, kur nori.

A. Paliučio teigimu, nepažeisdami patvirtintos tvarkos žmonės laikyti bites gali net didmiesčiuose, ir tai neturėtų kelti pasipiktinimo. VMVT yra sulaukusi nedaug skundų dėl bičių laikymo. „Tas aprašas nėra šventa karvė ir gali būti keičiamas. Bet tam reikia rimto pagrindo. Kol kas jo nėra. Pasibaigus metams, kai galioja naujos redakcijos aprašas, visus gautus siūlymus bei skundus aptarsime. Tuomet bus aiškiau matyti, reikia ką nors keisti ar ne”, – sakė VMVT atstovas.

„Lietuvos žinios”
2014-07-24

Kategorija:   Naujienos
Atgal