• Pirmas
  • Naujienos
  • Lietuvos savivaldybių asociacija sveikina KT sprendimą dėl aiškesnio savivaldybių biudžetų sureguliavimo

Lietuvos savivaldybių asociacija sveikina KT sprendimą dėl aiškesnio savivaldybių biudžetų sureguliavimo

2015-06-11 0 1122 Views

Savivaldybėms ypač svarbi KT nuostata, kad įstatymų leidėjas privalo nustatyti aiškią savivaldybėms skiriamų lėšų apskaičiavimo tvarką, kuri leistų užtikrinti visavertį savivaldos funkcionavimą ir savivaldybių funkcijoms įgyvendinti būtiną finansavimą.

„Tikiuosi, jog šis Konstitucinio teismo sprendimas leis pagaliau sutvarkyti savivaldybių finansavimą taip, kad būtų galima kurti palankesnes sąlygas verslo investicijoms, lengviau įgyvendinti Europos Sąjungos projektus, mažinti įsiskolinimus, efektyviau teikti paslaugas gyventojams“, – teigia LSA prezidentas Ričardas Malinauskas.

Pasak KT, savivaldybių finansavimas turi būti koreguojamas (didinamas arba mažinamas) ne tik tais atvejais, kai keičiasi savivaldybių vykdomų funkcijų apimtis, bet ir tada, kai lėšų poreikis kinta dėl kitų objektyvių veiksnių, tokių kaip demografiniai, socialiniai ar ekonominiai pokyčiai.

Savivaldybių teigimu, nors šiuo metu įstatymų leidėjas gali pasirinkti savivaldybių finansinio pajėgumo išlyginimo modelį ir nustatyti atitinkamą šio išlyginimo mechanizmą, aiškių kriterijų, kaip tai turi būti daroma, numatyta nėra.

KT pažymėjo, kad, nesant įstatymuose įtvirtintų aiškių kriterijų, kuriais remiantis buvo nustatytos ir keičiamos savivaldybėms tenkančios GPM dalys, neaišku, ar tų savivaldybių, kurių GPM dalys pervedamos į Valstybės iždo sąskaitą kitoms savivaldybėms remti, finansinė padėtis yra iš tiesų geresnė ir kiek geresnė nei remiamų savivaldybių. Taip pat nėra įvertinama tai, ar tų savivaldybių padėtis netaps blogesnė nei remiamų savivaldybių. Nenustačius tokių kriterijų, negalima objektyviai įvertinti savivaldybių pajamų poreikių pokyčio ir jų galimybių prisidėti prie finansiškai silpnesnių savivaldybių rėmimo.

Šiuo metu Lietuvoje yra trys savivaldybės donorės – Vilnius, Kaunas ir Klaipėda. 2015 m. jų visų GPM dalis, kuri perskirstoma kitoms savivaldybėms, sudaro 208 mln. Eurų.

LSA akcentuoja, kad jei miestams donorams bus didinama joms tenkanti GPM dalis, valstybė privalės ieškoti būdų, kad nenukentėtų mažesnės savivaldybės.

LSA direktorės Romos Žakaitienės teigimu, labai svarbu ir tai, kad KT nutarimas įsigalios nuo 2016 m. sausio 2 dienos, todėl formuojant kitų metų savivaldybių biudžetus bus būtina į tai atsižvelgti.

Visą KT nutarimą dėl LR savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo nuostatų atitikties LR Konstitucijai raiste čia.

KT pranešimą rasite čia.

Kategorija:   Naujienos
Atgal