• Pirmas
  • Naujienos
  • Savivaldybės: Seimas turi istorinę galimybę įtvirtinti vieną svarbiausių savivaldos funkcijų

Savivaldybės: Seimas turi istorinę galimybę įtvirtinti vieną svarbiausių savivaldos funkcijų

2022-05-17 0 12245 Views

Šiandien, gegužės 17 dieną, Seimui teikiamą įstatymų paketą, kuriuo inicijuojama valstybinės žemės valdymo politikos reforma, šalies savivaldybės vadina istoriniu pasiekimu ir vertina kaip didelį žingsnį į priekį siekiant pagaliau sutvarkyti sklandaus šalies teritorijų planavimo, statybų plėtros ir investicijų pritraukimo procesus.

Aplinkos ministerijos siūlomų Žemės įstatymo pataisų esmė – perduoti savivaldybėms patikėjimo teise valdyti valstybinę žemę miestuose.

 „Ši Vyriausybė pagaliau padarė tai ko, nepavyko nei vienai kitai per pastaruosius 12 metų. Dažniausiai  siūlymai pavesti savivaldybėms savarankiškai valdyti valstybės žemę taip ir likdavo pažadais bei dar vienomis neišpildytomis programų nuostatomis. Savivaldybės, siekusios tokios teisės jau porą dešimtmečių, vertina sprendimą pagaliau pristatyti pataisas Seimui ir galimybes, kurios bus atvertos viešųjų paslaugų plėtrai jei reformai bus pritarta,“ – teigia Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

M.Sinkevičius akcentuoja, kad turėdamos galimybę valdyti valstybinę žemę savivaldybės pagaliau galės savarankiškai ir efektyviai planuoti vietos teritorijas, sparčiau įgyvendinti statybų procesus, pritraukti daugiau investicijų, palengvinti biurokratinę naštą verslui ir suteikti kokybiškesnes viešąsias paslaugas gyventojams.

LSA teigimu, visose demokratinėse valstybėse teisė valdyti ir planuoti savo teritorijose esančių miestų ir gyvenviečių plėtrą derinant vietos bendruomenių ir verslo interesus yra traktuojama kaip viena svarbiausių savivaldos funkcijų. Tačiau Lietuvoje savivaldybių galimybės planuoti teritorijas yra stipriai apribotos, jas apsunkinta perteklinis kitų institucijų tarpininkavimas, sudėtingi ir lėti biurokratiniai procesai.

„Jeigu savivaldybės būtų galėjusios pačios spręsti esminius savo teritorijoje esančios žemės klausimus, investuotojų ir darbo vietų Lietuvoje šiuo metu būtų kur kas daugiau nei dabar. Derėdamiesi dėl investicijų, galėtume siūlyti konkrečius pritraukimo argumentus – vietą, terminus, infrastruktūrą. Taip pat ir su viešosiomis investicijomis – jei kurioje nors teritorijoje bendruomenei yra būtinas darželis, savivaldybė tai galėtų išspręsti greitai ir efektyviai, o ne per trečiąsias institucijas, kurių koridoriuose yra užstrigę daug puikių projektų“, – teigia Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.

Savivaldybių vadovai tikisi, kad valstybinės žemės miestų teritorijose disponavimo teisė savivaldybėms bus perduota dar šiemet, ir jau 2023 metais Lietuvoje teritorijų planavimas ir viešųjų paslaugų teikimas galės vykti daug sklandžiau nei iki šiol.

 

Nuotrauka: Šv.Kristoforo kamerinio orkestro archyvas

Kategorija:   Naujienos
Atgal