• Pirmas
  • Naujienos
  • Partijoms pristatyti savivaldos siūlymai mažinti skirtumus tarp šalies regionų

Partijoms pristatyti savivaldos siūlymai mažinti skirtumus tarp šalies regionų

2024-06-19 0 12205 Views

Mažinti skirtumus tarp šalies regionų gali padėti tolygiai plėtojamos kokybiškos viešosios paslaugos ir savarankiškai veikti įgalinta vietos savivalda – tokius siūlymus Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) birželio 19 dieną, trečiadienį, pristatė šalies politinių partijų atstovams.

Strateginiai savivaldos siūlymai partijoms apima pagrindines jos veiklos sritis – švietimą, žemėtvarką, finansus, sveikatos apsaugą, regionų plėtrą, kelių infrastruktūrą, energetiką, aplinkosaugą, kultūrą, daugiabučių ir savivaldybių viešųjų pastatų atnaujinimą, vietos savivaldą, civilinės saugos bei socialinę sritį.

Susitikime su partijų atstovais laikinai LSA prezidento pareigas einantis Audrius Klišonis akcentavo, kad pagrindiniai savivaldybių tikslai yra du – tinkamos sąlygos teikti kokybiškas viešąsias paslaugas gyventojams ir galimybės vystyti investicijas į viešąją infrastruktūrą, kuri savo ruožtu kurtų patrauklią aplinką verslui.

„Gyvenimo kokybės ir pažangos formulė nėra sudėtinga: gyventojai noriai kuriasi regionuose, jei ten yra darbo vietų ir gerai išvystyta viešoji infrastruktūra – švietimo, sveikatos, susisiekimo ir kitos paslaugos, o verslas darbo vietas kuria pirmiausiai ten, kur yra darbuotojų. Savivaldybių užduotis yra sukurti tinkamas minėtas sąlygas, o tam reikalinga daugiau įrankių, didesnis savarankiškumas, ir aiškesnė nacionalinė politika tam tikrose srityse,“ – susitikime sakė A. Klišonis.

Partijų atstovams LSA vadovai akcentavo, kad savivaldybių veikla būtų efektyvesnė, jei jos galėtų lanksčiau priimti sprendimus žemės disponavimo klausimais, lanksčiau skolintis ne tik Europos Sąjungos (ES) remiamiems, bet ir savivaldybių bei valstybės finansuojamiems investiciniams projektams, taip pat – turėtų daugiau galimybių įtvirtinti konkrečios vietos ar regiono poreikius planuojant regionų plėtrą ir ES investicijas.

„Kalbant apie viešąsias paslaugas, svarbi ne tik jų kokybė, bet ir prieinamumas – vienodas visiems šalies gyventojams. Būtent todėl siūlome įtvirtinti galimybes išlaikyti kai kurias mokyklas, kurios, nors ir nepilnai atitinka tinklo reikalavimus, tačiau konkrečios vietovės moksleiviams suteikia kokybišką ugdymą. Tiek profesionali kultūra ir menas, tiek  sveikatos paslaugos regionų gyventojams taip pat turi būti ne kartais pasiekiama prabanga, o prieinamos ir teikiamos kuo arčiau namų – net ir tada, kai tai reikalauja papildomų investicijų, nes ne visada atsiperkamumo kriterijus yra svarbesnis už socialinį,“ – akcentavo LSA viceprezidentė, Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė.

LSA vadovų teigimu, paslaugų pasiekiamumui ypač svarbi kelių infrastruktūra, tad LSA siūlo atlikti visapusišką šalies kelių būklės situacijos įvertinimą ir įvardinti, kokiu būdu būtų nuosekliai formuojamas kelių sektoriaus biudžetas, o dabartinei kelių būklei gerinti skirti ne mažiau kaip 80 procentų akcizo už kurą bei perduoti savivaldybėms motorinių transporto priemonių registracijos mokestį.

Savivaldybės taip pat siūlo energetikos bendrijoms skirtą valstybės finansavimo priemonę tobulinti taip, kad energetinio nepritekliaus mažinimo galimybe pasinaudotų kuo daugiau šalies gyventojų.

Partijų atstovams savivaldybės taip pat siūlo daug aiškiau suformuluoti nacionalinę politiką vandentvarkos ar komunalinių atliekų tvarkymo srityse, kuriose įgyvendinant įvairias reformas neretai pamirštama nauda galutiniam vartotojui – gyventojui. Savivaldybėse sparčiai besiplečianti socialinių paslaugų sritis taip pat turėtų būti aiškiau reglamentuota, atskiras socialines paslaugas gyventojams apjungiant į „socialinių paslaugų paketus“.

Savivaldos siūlymai rinkimams į Seimą besiruošiančioms politinėms partijoms buvo patvirtinti LSA narių atstovų suvažiavime gegužės 23 dieną.

Kategorija:   Naujienos
Atgal