Europos tarybos ekspertams – LSA požiūris į vietos savivaldos situaciją Lietuvoje
Gegužės 13 dieną Europos Tarybos vietos ir regionų valdžių kongreso ekspertams pristatyta Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) nuomonė apie tai, kaip Lietuvoje įgyvendinama Europos vietos savivaldos chartija.
Tai – ketvirtasis Kongreso ekspertų monitoringo vizitas. Pastarąjį kartą savo tyrimą ir išvadas Kongresas Lietuvai pateikė 2018 metais.
Susitikime su ekspertais LSA atstovai akcentavo, kad per 2018-2025 metus buvo išspręstas žemės valdymo klausimas ir valstybinė žemė miestuose bei miesteliuose disponavimo teise perduota savivaldybėms, taip pat buvo sustiprintos Regionų plėtros tarybų administracijos, priimtas Regioninės plėtros įstatymas.
Tačiau Vietos savivaldos chartijos nuostatų įgyvendinimas vis dar nėra pilnas ir visapusiškas, todėl ekspertams buvo akcentuota, kad:
- – būtina didinti savivaldybių savarankiškumą administruojant valstybinę žemę: mažinti kontrolę ir paprastinti administracines procedūras;
- – būtina didinti finansinį savivaldybių savarankiškumą, suteikti laisvę pilnai disponuoti savo lėšomis;
- – lėšos už nekomercinio nekilnojamojo turto mokestį turi būti perduotos savivaldybėms, taip pat – savivaldybių taryboms suteikta galimybė reguliuoti šio mokesčio tarifus;
- – turint galvoje, kad gyventojų pajamų mokestis yra pagrindinis savivaldybių pajamų šaltinis, centrinė valdžia savo sprendimais negali mažinti savivaldybių pajamų iš šio mokesčio, o visos savivaldybių netektys dėl centrinės valdžios sprendimų turi būti kompensuotos;
- – valstybės deleguotoms funkcijoms turi būti skirtas pakankamas finansavimas;
- – savivaldybių skolinimosi suvaržymai turėtų būti atlaisvinti ir suteikta galimybė skolintis ne tik ES lėšomis finansuojamiems, bet ir savarankiškiems projektams;
- – būtina stiprinti regioninį lygmenį, aktyviai įtraukiant Regionų plėtros tarybas ir savivaldybes į regioninės plėtros politikos ir prioritetų planavimą, atsižvelgiant į vietos savivaldos poreikius.
LSA atstovai akcentavo ir kitus savivaldybių iššūkius – civilinės saugos pajėgumų stiprinimą ir pasirengimą mobilizacijai bei regionų prioritetų nustatymą „iš apačios“, remiantis pačių savivaldybių ir Regionų plėtros tarybų iškeltais tikslais bei poreikiais.
Europos vietos savivaldos chartija Lietuvoje ratifikuota 1999 metais.