• Pirmas
  • Naujienos
  • Seime raginimas savivaldybėms siekti ekologiško maitinimo

Seime raginimas savivaldybėms siekti ekologiško maitinimo

2017-12-15 0 1134 Views

Šią savaitę Seime vyko LR Žemės ūkio ministerijos surengta konferencija tema „Lietuviškų ekologiškų produktų vartojimo skatinimas“.

Renginyje dalyvavo Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, žemės ūkio viceministras Saulius Savickis, taip pat LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos, VšĮ „Sveikatai palankus“ ir asociacijos „Lietuvos tėvų forumas“ atstovai.

„Ekologiškų ūkių skaičius Lietuvoje kasmet didėja. Šiandien apie aštuoni procentai visų šalies pasėlių yra ekologiški. Viešajam sektoriui galėtume pateikti ir vaisių, ir uogų, ir mėsos, ir žuvies ir net kavos“, – susirinkusiesiems vardijo žemės ūkio viceministras Saulius Savickis.

Anot jo, remiantis Švedijos, Danijos, Vokietijos gerąja patirtimi, turime stengtis šalies viešojo maitinimo sektoriuje tiekti kuo daugiau kokybiškos, ekologiškos produkcijos, o ne įsigytos mažiausios kainos būdu (kuris šiandien sudaro net 98 procentus visų maitinimo paslaugų viešajame sektoriuje pirkimų).

Konferencijoje dalyvavusi Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė Diana Vilytė susirinkusiesiems pristatė kokiais būdais galima pirkti maisto tiekimo paslaugas viešojo maitinimo įstaigoms, pateikė konkrečių įstaigų geruosius pavyzdžius. Pasak jos, nors sutarčių su paslaugų tiekėjais administravimas ir taptų sudėtingesnis savivaldybėms, labai svarbu skaidyti pirkimus pagal produktų rūšis.

Taip pat VPT atstovė pabrėžė, jog įstatymai netrukdo pirkti iš ekologiškų ūkių, o viskas priklauso tik nuo specialisto geranoriškumo.

VšĮ „Sveikatai palankus“ bei asociacijos „Lietuvos tėvų forumas“ atstovai akcentavo sveiko maisto svarbą vaikų gyvenime. Pabrėžė, kad šiandien didžiąją dalį pirkimų visoje Lietuvoje laimi tik trys įmonės: UAB „Pontem“, UAB „Sanitex“ ir VšĮ „Kretingos maistas“.

„Vaikai serga ne nuo alkio šiais laikais, o nuo prasto maitinimo ugdymo įstaigose. Maistas – tai priemonė, kuri padeda gyventi kokybišką ir sveiką gyvenimą. Ekologiški produktai užauginti be sintetinių medžiagų turėtų būti patiekti darželiams, mokykloms, ligoninėms“, – teigė VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė Raminta Bogušienė.

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė susirinkusiesiems pristatė esamą situaciją savivaldybėse. Pabrėžė jog 2015 metais Šilutės rajono savivaldybė gavo Žemės ūkio ministerijos Auksinę krivūlę „Už ūkininkų produkcijos vartojimo skatinimą ugdymo įstaigose“. Šioje savivaldybėje visi darželiai ir mokyklos pačios perka šią paslaugą. Minėtos įstaigos neturi savų valgyklų ar darbuotojų, o nuomoja patalpas smulkioms įmonėms ir būtent jos yra atsakingos už viešuosius pirkimus. Įmonės sudaro sutartis su vietos gamintojais, perka daržoves, medų, sultis, kalakutieną ir kitus produktus. Tokiu būdu kur kas paprasčiau vykdyti viešųjų pirkimų procedūras.

Taip pat LSA direktorė apžvelgė savivaldybių vykdomų viešųjų pirkimų maitinimo sektoriuje statistiką ir akcentavo, kad savivaldybėms sėkmingą pirkimą lemtų kokybiškos, visus teisės aktus atitinkančios techninės viešųjų pirkimų specifikacijos. Direktorė pabrėžė, kad LR Sveikatos apsaugos ministerijos, LR Žemės ūkio ministerijos ir LR Švietimo ministerijos pastangų dėka galima tikėtis, kad situacija šalyje pasikeis. Taip pat LSA atstovė palinkėjo visiems susirinkusiesiems geranoriškumo bei bendro tikslo siekimo, kad šalies vaikai ir ligoniais maitintųsi sveikai bei ekologiškai.

Kategorija:   Naujienos
Atgal