Balandžio 2–3 dienomis Briuselyje vyko Europos Regionų komiteto (RK) plenarinė sesija, kurioje vietos ir regionų politikai aptarė svarbiausius Europos Sąjungos (ES) politinės darbotvarkės klausimus.
Sesijoje Lenkijos plėtros fondų ir regioninės politikos ministerijos valstybės sekretorius Jan Szyszko pristatė šį pusmetį ES Tarybai pirmininkaujančios Lenkijos prioritetus. Savo pirmininkavimo darbotvarkėje Lenkija pagrindinį dėmesį skiria saugumui ir išskyria septynis pagrindinius su saugumu susijusius prioritetus: gynybą ir saugumą, žmonių ir sienų apsaugą, atsparumą išoriniam kišimuisi ir dezinformacijai, verslo saugumą ir laisvę, energetikos pertvarką, konkurencingą ir atsparų žemės ūkį bei sveikatos saugumą.
Planuodama darbotvarkę Lenkija įtraukė ir Regionų komitetą, prašydama parengti nuomonę tema „Sanglaudos politika – svarbi varomoji jėga siekiant ES tikslų ir reformų“. Nuomonėje analizuojamos sanglaudos politikos tobulinimo galimybės, išlaikant jos pagrindinius principus – pasidalijamąjį ir daugiapakopį valdymą, partnerystę ir vietos poreikiais grindžiamą požiūrį.
Tiek J.Szysko, tiek RK prezidentė Kata Tüttő pabrėžė, kad vykdydami sanglaudos politiką didiname savo atsparumą bei paspartiname skaitmeninę ir energetinę transformaciją. Pasak pranešėjų, mažindami socialinę ir ekonominę nelygybę tarp Europos regionų galime sustiprinti ES stabilumą, atremti poliarizaciją bei socialinį nepasitenkinimą. Sanglaudos politika turi atitikti tikruosius gyventojų poreikius, stiprinti bendruomenių potencialą ir suteikti joms tvaraus vystymosi priemones.
Šios nuomonės priėmimas numatytas gegužės 14–15 d. plenarinėje sesijoje.
Diskusijose dėl ES plėtros politikos dalyvavusi už plėtrą atsakinga komisarė Marta Kos akcentavo, jog 2025–2030 m. laikotarpiu vienas svarbiausių uždavinių – integruoti plėtros tematiką į visas ES politikos sritis. Komisarė pristatė planuojamą Europos Komisijos komunikatą „Plėtrai pasirengusi ES. Politikos peržiūros ir reformos“, kurį paskelbti numatoma 2025 m. antrąjį ketvirtį.
Sesijoje buvo patvirtintos su šia tema susijusios RK nuomonės dėl 2024 m. ES plėtros dokumentų rinkinio, apimančio Ukrainą, Moldovą, Sakartvelą, Vakarų Balkanus ir Turkiją. Akcentuota, kad RK veikla plėtros srityje yra ilgalaikė ir kryptinga – siekiama kurti tvirtą politinį dialogą, skatinti gerosios praktikos mainus bei stiprinti vietos ir regionų gebėjimus šalyse kandidatėse.
Taip pat pranešta, jog reikšmingas RK renginys – jubiliejinė, dešimtoji Plėtros diena – vyks šių metų gegužės 27–28 dienomis.
Vienas reikšmingiausių sesijos momentų – skubios rezoliucijos dėl vietos demokratijos Turkijoje priėmimas. Reaguojant į kovo 19 d. įvykius, kai kartu su daugiau nei šimtu vietos pareigūnų buvo suimtas Stambulo meras Ekrem İmamoğlu, o kovo 23 d. nušalintas nuo pareigų, Regionų komitetas patvirtino rezoliuciją, smerkiančią šį demokratijos pažeidimą.
Patvirtintos ir dar dvi rezoliucijos: dėl teritorinio aspekto stiprinimo įgyvendinant Europos automobilių pramonės veiksmų planą ir dėl Europos Komisijos konkurencingumo kelrodžio.
Plenarinės sesijos metu buvo diskutuojama apie vietos poreikiais grindžiamą požiūrį į konkurencingumą, aptartas ES atsakas į JAV muitų politiką Europos žemės ūkio produktams bei susisiekimo su ES salomis gerinimas. Nariai taip pat išklausė už sanglaudą ir reformas atsakingo Europos Komisijos vykdomojo pirmininko pavaduotojo pranešimą, patvirtino 2026 m. Regionų komiteto biudžetą bei šešių nuomonių projektus.
Balandžio 1 d. vykusiame RK Biuro posėdyje, kuriame Lietuvos delegacijai atstovavo jos vadovas Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas ir jo pavaduotoja Birštono merė Nijolė Dirginčienė, jo nariai susitiko su Europos gynybos agentūros generaliniu direktoriumi Jiří Šedivý, kuris pristatė aktualijas saugumo srityje bei aptarė saugumo ir gynybos perspektyvas vietos ir regionų lygmeniu. Diskusijose akcentuota kibernetinio saugumo stiprinimo svarba ir būtinybė didinti piliečių pasitikėjimą ES saugumo politika.
Balandžio 2 d. Lietuvos delegacijos nariai susitiko su Lietuvos ambasadoriumi prie ES Nerijumi Aleksiejūnu, su kuriuo aptarė svarbiausius Europos Komisijos darbotvarkės klausimus, pasirengimą Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai 2027 m. pirmąjį pusmetį bei galimą savivaldybių įsitraukimą organizuojant su pirmininkavimu susijusius renginius.
Sesijoje taip pat dalyvavo Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, Mažeikių rajono merė Rūta Matulaitienė, Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška ir Zarasų rajono tarybos narys Arnoldas Abramavičius.