Apie paprojektį
EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų paprojekčio Nr. 2NOR/TES-042 „Lietuvos ir Norvegijos savivaldos asociacijų ir savivaldybių bendradarbiavimo stiprinimas bendruomeninių nestacionariųsocialinių paslaugų organizavimo vaikams ir kitoms socialinėms žmonių grupėms srityje“ tikslas – paskatinti nestacionarių socialinių paslaugų plėtrą savivaldybėse diegiant pažangią šios srities patirtį per Lietuvos ir Norvegijos savivaldybių patirties mainus ir bendradarbiavimą bei sukurti pagrindus nuolatiniam Lietuvos ir Norvegijos savivaldybių socialinės paramos specialistų bendradarbiavimui.
Lietuvos Respublikos teisės aktai nustato, jog už socialinių paslaugų organizavimą ir teikimą įvairioms gyventojų grupėms pagrindinė atsakomybė tenka savivaldybėms. Šiuo metu mūsų šalyje prioritetas teikiamas ne tarybiniu laikmečiu įsteigtoms didelėms stacionarioms globos įstaigoms, o, Vakarų Europos ir ypač – Norvegijos pavyzdžiu – savivaldybių teritorijose teikiamoms bendruomeninėms paslaugoms ir nestacionarioms globos įstaigoms (dienos centrams), skirtiems rizikos grupės vaikams, neįgaliesiems ir kitoms socialiai jautrioms gyventojų grupėms.
Vykdomos reformos atskleidė, jog daugelis savivaldybių nėra pasirengusios veiksmingai ir kokybiškai teikti šias paslaugas; pagrindiniai sunkumai yra susiję ne su finansiniais ištekliais, bet su gerosios patirties stoka, problemos sprendimo ir uždavinių apimties suvokimo trūkumu, menkai išnagrinėta tarptautine šios srities patirtimi.
Šis paprojektis yra orientuotas į Lietuvos savivaldybių administracijų socialinių padalinių specialistus bei į LSA atstovus, dirbančius nestacionarių socialinių paslaugų teikimo srityje. Tiesioginė tikslinė grupė – savivaldybių administracijų socialinės paramos padalinių darbuotojai bei šioje srityje besispecializuojantys vietos savivaldos politikai , netiesioginė tikslinė grupė – savivaldybių teikiamų nestacionarių socialinių paslaugų gavėjai.
Paprojektis numato šešias veiklas:
Įgyvendinus paprojektį visų Lietuvos savivaldybių socialinės paramos specialistai turės galimybę susipažinti su Norvegijos patirtimi tiekiant nestacionarias socialines paslaugas, ši geroji patirtis bus pristatyta tam skirtoje konferencijoje, bus parengta Norvegijos patirties adaptavimo ir diegimo Lietuvoje galimybių studija, Lietuvos ir Norvegijos savivaldybių bendradarbiavimo socialinės paramos srityje strategija, kurioje bus įvardijamos svarbiausi poreikiai ir veiklos kryptys, bus sukurta nuolatinė abiejų šalių specialistų bendradarbiavimo struktūra – savivaldybių socialinių paslaugų specialistų tinklas.
Paprojekčio medžiaga
Paprojekčio įgyvendinimo metu parengti strateginiai dokumentai bei metodinė medžiaga:
Baigiamosios Konferencijos „ Nestacionarių socialinių paslaugų plėtra Lietuvoje: poreikis ir Norvegijos patirties pritaikymo galimybės“ , kuri vyko 2010 m. rugsėjo 9 d. Radviliškio raj. savivaldybėje Burbiškio dvare.
Nestacionarių socialinių paslaugų plėtra kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje vyksta skirtingai, ko pasėkoje mūsų šalyje jau išryškėjo regioniniai socialinių paslaugų plėtros netolygumai. Atskirose savivaldybėse skiriasi ne tik teikiamų socialinių paslaugų apimtys, teikiamų paslaugų veiksmingumas, bet ir teikiamų socialinių paslaugų kokybė, taip pat socialinių paslaugų finansavimas.
Lietuvos savivaldybėse svarbu sukurti veiksmingai veikiantį, savivaldybių finansines galimybes bei žmonių poreikius atitinkantį socialinių paslaugų modelį, todėl tikslinga „neišradinėti dviračio“, o analizuoti kitų šalių socialinių paslaugų teikimo gerąją patirtį.
Įgyvendinant paprojektį Alytaus r., Anykščių raj., Lazdijų raj., Pasvalio raj., Plungės raj., Radviliškio raj. ir Trakų raj. savivaldybių socialinės srities specialistai bei LSA administracijos atstovai 2010 m. birželio mėn. turėjo galimybės stažuotis Norvegijoje ir nuodugniai susipažinti su socialinių paslaugų organizavimu šios šalies savivaldybėse. Vizito metu įsitikinome, kad nežiūrint to, kad Lietuva ir Norvegija patyrė visiškai skirtingus istorinius valstybių raidos etapus ir šios šalys skiriasi savo ekonominiu lygiu bei gerovės valstybės tipu, tarp Lietuvos ir Norvegijos socialinių paslaugų sistemų yra nemažai panašumų.
Paprojekčio įgyvendinimo laikotarpiu taip pat atlikta Norvegijos patirties nestacionarių socialinių paslaugų srityje adaptavimo, perkėlimo ir įdiegimo Lietuvoje galimybių studija. Studijoje įvertinta Norvegijos socialinių paslaugų teikimo patirtis, apibūdinti socialinių paslaugų organizavimo panašumai bei skirtumai Lietuvoje ir Norvegijoje, nubrėžtos tolesnės socialinių paslaugų plėtojimo kryptys Lietuvoje.
Svarbu, kad Norvegijos patirtis būtų žinoma ne tik paprojektyje dalyvavusių savivaldybių darbuotojams, bet visų Lietuvos savivaldybių socialinės srities specialistams Todėl 2010 d. rugsėjo 9 d. Radviliškio raj. savivaldybėje nuostabiame Burbiškio dvare buvo organizuota tarptautinė konferencija „Nestacionarių socialinių paslaugų plėtra Lietuvoje: poreikis ir Norvegijos patirties pritaikymo galimybės“. Konferencija saulukė didelio savivaldybių susidomėjimo – joje dalyvavo daugiau nei 100 žmonių iš įvairių savivaldybių administracijų bei socialinių paslaugų centrų. Konferencijoje dalyvavo ir Socialinės apsaugos bei darbo ministerijos specialistai, LSA darbuotojai, taip pat Norvegijos socialinių paslaugų ekspertas Borge Nja.
Paprojekčio vykdymas įrodė, kad tarp Lietuvos ir Norvegijos socialinių paslaugų organizavimo yra nemažai panašumų ir skirtumų. Tiek Lietuvos, tiek ir Norvegijos socialinių paslaugų sistemai būdingi šie bruožai:
Abiejose šalyse skatinamas deinstitucionalizavimas, t.y. organizuojant socialines paslaugas prioritetas teikimas ne stacionarioms socialinėms paslaugoms, o paslaugoms bendruomenėse ir žmonių namuose.
Tačiau Norvegijos socialinių paslaugų sistema yra žymiai geriau nei Lietuvoje išvystyta tiek kiekybine, tiek kokybine prasme. Norvegijos socialinių paslaugų sistemai būdingas universalizmo principas, savivaldybėse yra žymiai platesnis socialinių paslaugų spektras, paslaugos yra labiau pritaikytos individualiems žmonių poreikiams tenkinti. Pvz. Norvegijoje 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę teikiamos įvairių rūšių integruotos paslaugos žmonių namuose. Šias paslaugas teikia ne tik socialinės srities, bet ir sveikatos priežiūros specialistai. Norvegijos patirtis rodo, kad komandinis darbas yra ypač veiksmingas, nes išvengiama paslaugų dubliavimo, siekiama maksimaliai panaudoti visus turimus išteklius, kad būtų patenkinti klientų poreikiai ir lūkesčiai.
Labai naudinga Norvegijos patirtis pertvarkant dideles stacionarias globos įstaigas, taip pat socialinių paslaugų plėtojimo patirtis svarbi ir žmogaus teisių aspektu. Visi žmonės turi turėti teisę gyventi savarankiškai, priklausyti bendruomenei, jie turi turėti teisę į orią senatvę ir orų gyvenimą. Visi vaikai turi teisę gyventi šeimoje, biologinėje ar globėjų šeimoje. Šios teisės yra apibrėžtos tarptautiniuose ir kituose Europos žmogaus teisių dokumentuose.
Vykdytas paprojektis įrodė, kad Norvegijos socialinių paslaugų organizavimo patirtis yra labai naudinga Lietuvos specialistams. Įsitikinome, kad kuriant žmonių poreikius atitinkančią ir orumą užtikrinančią šiuolaikinėms visuomenėms būdingą socialinių paslaugų sistemą Lietuvoje, Norvegijos ir kitų šalių socialinių paslaugų srities gerosios patirties perėmimas turėtų būti vienas iš pagrindinių mūsų veiklos instrumentų.
Tikimės, kad sukurta tolesnio Lietuvos ir Norvegijos savivaldybių socialinės srities specialistų bendradarbiavimo strategija bei Lietuvos ir Norvegijos savivaldybių socialinės srities specialistų sukurtas tinklas sudarys galimybę specialistų bendradarbiavimui ir gerosios patirties sklaidai ir ateityje.
Džiaugiamės, kad turėjome galimybę susipažinti su Norvegijos patirtimi, kurioje socialinės gerovės modelis jau sukurtas. Šioje šalyje galimybė žmonėms gauti socialines paslaugas traktuojama kaip socialinė žmonių teisė, o socialinės piliečių teisės įgyja tokią pat svarbią reikšmę, kaip ir privačios nuosavybės bei politinės demokratijos teisės.
Kontaktai
Projekto vadovas:
Arūnas Gražulis
Tel. (8 5) 212 2958
arunas.grazulis (eta) lsa.lt
Projekto dalyviai:
Lietuvos savivaldybių asociacija
T. Vrublevskio g. 5, LT-01100 Vilnius
(85) 261 6063
(85) 2615366
bendras (eta) lsa.lt
https://www.lsa.lt
Norvegijos savivaldybių asociacija
Haakon VII’s gate 9, N-0116 Oslo, Norway
(00 47) 24 13 26 00
(00 47) 22 83 22 22
ks (eta) ks.no
http://www.ks.no/
Alytaus rajono savivaldybės administracija
Pulko g. 21, LT-62133 Alytus
(8 315) 55 530
(8 315) 74 716
sekretore (eta) arsa.lt
http://www.arsa.lt
Anykščių rajono savivaldybės administracija
J. Biliūno g. 23, Anykščiai, LT-29111
(8 381) 580 41
(8 381) 580 88
anyk.info@is.lt
http://www.anyksciai.lt
Lazdijų rajono savivaldybės administracija
Vilniaus g. 1, LT-67106, Lazdijai
(8 318) 66108
(8 318) 51351
info (eta) lazdijai.lt
http://www.lazdijai.lt
Pasvalio rajono savivaldybės administracija
Vytauto Didžiojo a. 1, Pasvalys, LT-39143
(8 451) 54 101
(8 541) 54 130
info@pasvalys.lt
http://www.pasvalys.lt
Plungės rajono savivaldybės administracija
Vytauto g. 12, Plungė LT-90123,
(8 448) 73 134
(8 448) 71 608
savivaldybe@plunge.lt
http://www.plunge.lt
Radviliškio rajono savivaldybės administracija
Aušros a. 10, Radviliškis LT-82196
(8 422) 69 003
(8 422) 69 000
informacija@radviliskis.lt
http://www.radviliskis.lt
Trakų rajono savivaldybės administracija
Vytauto g. 33, Trakai, LT-21106
(8528) 58300
(8528) 55524
info@trakai.lt
http://www.trakai.lt
Soc. aptarnavimo specialistų tinklas
Norvegijos socialinių paslaugų srities specialistų kontaktai
Vardas, Pavardė |
Organizacija |
Pareigos |
Telefonas |
Elektroninio pašto adresas |
Elita Cakule |
Norvegijos savivaldybių asociacija |
Tarptautinių projektų skyriaus direktorė |
0047 905 46 832 |
|
Anne Gamme |
Norvegijos savivaldybių asociacija |
Patarėja |
0047 907 72 073 |
|
Oystein Haugen |
Norvegijos savivaldybių asociacija |
Tarptautinių projektų vadovas |
0047 913 92 084 |
|
Magne Hustad |
Norvegijos savivaldybių asociacija |
Patarėja |
0047 992 48 360 |
|
Christian Hellevang |
Norvegijos savivaldybių asociacija |
Patarėjas |
0047 930 81 650 |
|
Kari Rolstad |
Norvegijos savivaldybių asociacija |
Patarėja |
0047 992 48 977 |
|
Arnfinn Gisleberg |
Lorenskogo slaugos namai |
Vadovas |
0047 679 15 999 0047 907 94 091 |
|
Bjorge Nja |
Sagene apskritis |
Socialinių paslaugų vaikams ir jaunimui direktorius |
0047 23 47 53 31 |
|
Reidun Strom |
Sagene apskritis |
Socialinių paslaugų pagyvenusiems žmonėms direktorius |
Lietuvos Socialinės paramos specialistų kontaktai
Eil Nr |
Savivaldybės pavadinimas |
Padalinys, pareigos |
Vardas, pavardė |
El. Paštas |
Tel.Nr. |
1. |
Alytaus m. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. Vedėja |
Danutė Tamaševičienė |
8315 56660 |
|
2. |
Alytaus raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. Vedėja |
Dalia Burlinskienė |
8315 74479 |
|
3. |
Lazdijų raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. Vedėja |
Lina Margelienė |
5318 66106 |
|
4. |
Varėnos raj. |
Socialinės paramos sk. Vedėja |
Dana Mazaliauskienė |
832011 |
|
5. |
Šalčininkų raj. |
Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos sk. Vedėja |
Regina Sokolovič |
838030172 |
|
6. |
Kalvarijos sav. |
Socialinių reikalų sk. Vedėja |
Nijole Silickienė |
8343 23904 |
|
7. |
Marijampoles sav. |
Vida Bruzinskaitė |
90016 |
||
8. |
Trakų raj. |
Vyr. Specialistė |
Silvija Masiukienė |
51017 |
|
9. |
Radviliškio sav. |
Socialinės paramos sk. Vedėjas |
Darius Brazys |
8422 69033 |
|
10. |
Utenos raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. Vedėja |
Janina Bruklienė |
838961622 |
|
11. |
Klaipėdos raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Dalia Gumuliauskienė |
846 472018 |
|
12. |
Panevėžio n. Savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėjas |
Viktoras Michailovas |
501270 |
|
13. |
Panevėžio raj. |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Aldona Paškevičienė |
582982 |
|
14. |
Mažeikių raj. |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Aldona Gagienė |
8443 90143 |
|
15. |
Akmenės raj. |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Aleksandra Vismantienė |
8425 56781 |
|
16. |
Biržų raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Eugenija Prokopovičienė |
845043124 |
|
17. |
Telšių raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Lendra Bukauskienė |
8444 60333 |
|
18. |
Plungės raj.savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Genovaitė Vasylienė |
8448 73110 |
|
19. |
Elektrėnų savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Violeta Arcabienė |
8528 58037 |
|
29. |
Tauragės raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Ligita Rimkuvienė |
||
21. |
Kėdainių raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Jūratė Blinstrubaitė |
||
22. |
Joniškio raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Jolita Puidokienė |
842669154 |
|
23. |
Kretingos raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Danute Blagniene |
8449 76 124 |
|
24. |
Kelmės raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Reda Každailienė |
8427 69065 |
|
25. |
Ignalinos raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Natalija Truchina |
||
26. |
Šilalės raj. savivalsybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Danguolė Račkauskienė |
||
27. |
Pasvalio raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėja |
Ramutė Ožalinskienė |
8451 54108 |
|
28. |
Pakruojo raj. saviavldybė |
Socialinės paramos skyrius |
8421 69074 |
||
29. |
Visagino raj. savivaldybė |
Visagino socialinių paslaugų centras |
|||
30. |
Visagino raj. savivaldybė |
Visagino socialinės paramos sk. vedėja |
Jolita Zabulytė |
8386 34561 |
|
31. |
Visagino raj. savivaldybė |
Visagino paramos vaikui centras |
|||
32. |
Zarasų raj. savivaldybė |
Socialinės paramos skyrius |
|||
33. |
Zarasų raj. savivaldybė |
VšĮ Socialinių paslaugų centras |
|||
34. |
Zarasų raj. Savivaldybė |
Salako bendruomenės centras |
|||
35. |
Švenčionių raj. savivaldybė |
Švenčionių raj. socialinių paslaugų centras |
Rima Rakitienė |
8387 51744 |
|
36. |
Šilutės raj. savivaldybė |
Socialinės paramos sk. vedėjas |
A. Simelionis |
||
37. |
Šilutės raj. savivaldybė |
BĮ Šilutės dienos paslaugų centras |
|||
38. |
Marijampolės raj. savivaldybė |
Marijampolės socialinės pagalbos centras |