• Pirmas
  • Naujienos
  • Lietuvos savivaldybių asociacija siūlo šalies partijoms stiprinti savivaldos savarankiškumą

Lietuvos savivaldybių asociacija siūlo šalies partijoms stiprinti savivaldos savarankiškumą

2020-07-01 0 5387 Views

Artėjant rinkimams į Seimą, Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) siūlo politinėms partijoms stiprinti savivaldos savarankiškumą ir skatinti lygiavertį bendradarbiavimą su centrine valdžia.

Liepos 1 dieną, trečiadienį, LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius pristatė savivaldybių siūlymus finansų, žemėtvarkos, regionų politikos, švietimo, kultūros, komunalinio ir šilumos ūkio, socialinių reikalų ir sveikatos srityse pristatė Lietuvos politinių partijų vadovams ir jų atstovams.

„Šiuo metu partijos formuoja savo programas ir artimiausių metų šalies politines gaires. Norime priminti partijų lyderiams, kad savivaldybėse gyvena visa Lietuva, todėl savivaldybių lūkesčiai yra kartu ir gyventojų lūkesčiai. Savivaldybė, kuri gali savarankiškai priimti sprendimus dėl investicijų, teritorijų planavimo, socialinės apsaugos ar ugdymo, savo gyventojui pasiūlys tokias viešąsias paslaugas ir tokią aplinką, kuri atitiks konkretaus regiono ar teritorijos poreikius,“ – teigia LSA prezidentas M. Sinkevičius.

Vienas iš svarbiausių siūlymų partijoms – stiprinti savivaldybių finansinį savarankiškumą, tai yra –  atlaisvinti perteklinius skolinimosi suvaržymus, kad savivaldybės galėtų skolintis investicijoms. Taip pat – sukurti Vietos plėtros paskolų ir garantijų fondą, kuris spręstų regioninės plėtros problemas teikdamas paskolas ar (ir) paskolų garantijas projektams, orientuotiems labiau į socialinę grąžą. Ne mažiau svarbu ir didinti savivaldybių savarankiškųjų pajamų šaltinius – tai akcentavo LSA viceprezidentas Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.

LSA viceprezidentė Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė priminė savivaldybių siekį grąžinti joms teisę disponuoti valstybės žeme  – tai būtų vienas esminių instrumentų pritraukiant investicijas.

Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje regioninė politika kol kas nepasiekė savo pagrindinių tikslų – mažinti atskirtį ir užtikrinti tolygų regionų vystymąsi – savivaldybės siūlo užtikrinti lygiavertę centrinės valdžios ir savivaldos partnerystę priimant sprendimus dėl regionų plėtros.

„Šiuo metu esminiai plėtros priemonės yra centralizuoti, tai yra – „nuleisti“ savivaldybėms,“ – teigė LSA viceprezidentas Elektrėnų rajono meras Kęstutis Vaitukaitis.

LSA atkreipė partijų lyderių dėmesį ir į tai, kad savivaldybių savarankiškosios funkcijos dažnai yra nepagrįstai smulkmeniškai reglamentuojamos, todėl būtina įteisinti privalomas konsultacijas su savivalda ne tik jau parengtų teisės aktų derinimo, bet ir pradinio politikos formavimo etape, ir leisti savivaldybėms pasirinkti labiausiai jų poreikius atitinkančius modelius.

„Pavyzdžiui, savivaldybės galėtų savarankiškai paskirstyti piniginei socialinei paramai  nepanaudotas lėšas, įvertinusios, kokie socialiniai poreikiai jų teritorijoje yra svarbiausi ir aktualiausi gyventojams, o ne pagal įstatyme apibrėžtas 12 konkrečių sričių,“ – sakė LSA viceprezidentas Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

Taip pat siūloma perduoti savivaldybėms tikslinių dotacijų ugdymui administravimą ir skirstymą, taip padidinant jų savarankiškumą ir atsakomybę už tinklo efektyvumą bei ugdymo rezultatus. Planuojant bei vykdant sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką, raginama atsižvelgti į visų šalies gyventojų teisę gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas.

LSA pateikė savivaldybių siūlymus ir kultūros bei aplinkosaugos srityse.

Susitikime dalyvavo Gintautas Paluckas (Lietuvos socialdemokratų partija), Viktorija Čmilytė-Nielsen (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), Tomas Tomilinas ir Jonas Jarutis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Artūras Paulauskas (Laisvė ir teisingumas), Irena Šiaulienė (Lietuvos socialdemokratų darbo partija), Jurgita Šiugždinienė (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai), Viktoras Uspaskichas (Darbo partija) ir Ieva Pakarklytė (Laisvės partija).

Daugiau nuotraukų – https://www.dropbox.com/sh/xf0bomg0bjr2j6o/AACamP0LEShJMuBE68w8WUgTa?dl=0

 

 

 

 

Kategorija:   Naujienos
Atgal