• Pirmas
  • Naujienos
  • LSA tarybos siūlymai – didinti GPM dalį ir steigti investicijoms skirtą fondą

LSA tarybos siūlymai – didinti GPM dalį ir steigti investicijoms skirtą fondą

2020-11-06 0 2563 Views

Pirmą kartą nuotoliniu būdu posėdžiavusi Lietuvos savivaldybių asociacijos taryba patvirtino pagrindinius LSA siūlymus dėl 2021 metų biudžeto – nemažinti savivaldybių pajamų ir suteikti galimybes vykdyti investicinius projektus įsteigiant naują savivaldybių finansinio savarankiškumo instrumentą – Savivaldybių paskolų ir garantijų fondą.

Taryba siūlys Seimui ir Vyriausybei 2.82 procento padidinti savivaldybėms tenkančią gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį siekiant kompensuoti prognozuojamą 2021 metams 98,1 mln. eurų savivaldybių biudžetų pajamų sumažėjimą ir išlaikyti savivaldybių savarankiškų funkcijų finansavimą bent jau 2020 m. lygyje. GPM dalį 1,58 procento prašoma padidinti ir siekiant kompensuoti centrinės valdžios sprendimais 55,1 mln. eurų padidintas savivaldybių biudžetų išlaidas.

Siekiant užtikrinti kitą esminį savivaldybių finansinio savarankiškumo instrumentą – galimybes skolintis lėšų investiciniams projektams – LSA taryba siūlo jau kitąmet įsteigti Savivaldybių paskolų ir garantijų fondą. Šiam finansiniam mechanizmui formuoti galėtų būti naudojamos Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility) ir kitos ES struktūrinių fondų lėšos. Pagal poreikį ateityje gali būti skiriamos ir valstybės biudžeto lėšos.

Kadangi ES lėšos ar valstybės perskolintos savivaldybėms lėšos nedidintų bendros šalies skolos, skolinimasis iš tokio mechanizmo nebūtų įtraukiamas į savivaldybių skolinimosi limitus ir nepažeistų Konstitucinio įstatymo nuostatų. Fiskalinės drausmės taisyklių būtų laikomasi ir atsižvelgiant į 2021 metų biudžete numatytą galimybę savivaldybėms papildomai skolintis iki 53 mln. eurų. Pradiniame fondo veikimo etape siūloma skirti 100 mln. eurų sumą.

Taryba pažymi, kad šiam naujam finansiniam mechanizmui įgyvendinti bent jau dabar nebūtina steigti atskiros institucijos: tai gali būti atskiras instrumentas ar programa, kurios vykdymas būtų pavestas vienai iš panašią veiklą vykdančių institucijų (pavyzdžiui, Viešųjų investicijų plėtros agentūrai, bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“ ar ir iš dalies – Žemės ūkio paskolų garantijų fondui).

LSA taryba taip pat siūlo Seimui kaip ir pernai numatyti papildomas lėšas iš valstybės biudžeto (9,27 mln. eurų) gerinti verslo plėtros sąlygas savivaldybėse.

Kitas savivaldybių siūlymas – palaipsniui artėti prie šimtaprocentinio GPM netekčių kompensavimo savivaldybių biudžetams. Šiuo metu planuojant ateinančių metų finansinius rodiklius dėl Seimo ar Vyriausybės sprendimų prognozuojamos savivaldybių GPM netektys kompensuojamos tik iš dalies – valstybės biudžetui tenka 70 proc., o savivaldybių biudžetams 30 proc. GPM netekčių. Siūloma keisti šią proporciją ir kitąmet nustatyti, kad valstybės biudžetui 2021 m. tektų 80 proc., o savivaldybių biudžetams 20 proc. GPM netekčių.

Taryba taip pat siūlo biudžetą svarstančiam Seimui numatyti šimtaprocentinį valstybinių (valstybės perduotų savivaldybėms) funkcijų finansavimą. Atkreipiamas dėmesys, kad būtina papildomai numatyti 5,73 mln. eurų. žemės ūkio funkcijoms finansuoti ir 20 mln. eurų švietimo pagalbos mokiniui ir pedagoginei psichologinės pagalbos funkcijai.

Tarybos nariams taip pat buvo pristatyti LSA veiksmai rengiant Ekonomikos DNR ir jau minėto ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonių planus.

Nuotoliniame posėdyje buvo paskelbti ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Moterų lobistinės organizacijos apdovanojimų už geriausias moterų ir vyrų lygybės priemones 2020 metais laureatai.  Jais tapo 8 savivaldybės – Šakių, Šiaulių, Akmenės, Jonavos, Vilkaviškio, Raseinių ir Tauragės rajonų bei Druskininkų savivaldybė.

Kategorija:   Naujienos
Atgal