• Pirmas
  • Naujienos
  • Seimas pritarė Prezidento veto, ginančiam savivaldybių savarankiškumą

Seimas pritarė Prezidento veto, ginančiam savivaldybių savarankiškumą

2020-11-10 0 2416 Views

Prezidento Gitano Nausėdos veto Vietos savivaldos įstatymo pataisai, siūliusiai įteisinti privalomą seniūnijų steigimą visose šalies savivaldybėse, šiandien, lapkričio 10 dieną, pritarė Seimas.

Prezidento sprendimas vetuoti šią pataisą grindžiamas tuo, kad ji pažeidžia konstitucinį savivaldos savarankiškumą ir veiklos laisvės principą.

Tokią pat poziciją Seimui pateikė ir Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), pažymėdama, jog nors  seniūnijos kai kuriose savivaldybėse labai reikalingos, jų steigimas neturi būti privalomas. Taip būtų pažeista tame pačiame įstatyme užtikrinama vietos savivaldos teisė – steigti seniūnijas arba jas panaikinti atsižvelgiant į savivaldybių funkcijas, materialinius bei finansinius išteklius, vietos sąlygas bei gyventojų interesus.

Tarp pagrindinių didesniųjų savivaldybių argumentų, kodėl seniūnijų steigimas neturi būti privalomas, buvo ir pakankamai išvystyta transporto sistema bei tai, kad vis daugiau savivaldybių paslaugų teikiamos elektronine forma, todėl apskritai mažėja poreikis vykti ne tik į seniūniją, bet ir į administracijos patalpas.

LSA taip pat apgailestavo, kad teisinėje valstybėje apskritai atsiranda situacijos, kai reikalingas Prezidento veto apginti teises, jau įtvirtintas šalies įstatymuose ir Lietuvos ratifikuotoje Europos savivaldos chartijoje.

Vetuodamas įstatymo pataisas, šalies vadovas taip pat teigė, kad jos prieštarauja rugsėjo 3 d., politinių partijų pasirašytam memorandumui dėl savivaldos stiprinimo, sudaro prielaidas ignoruoti vietos bendruomenių viešuosius interesus bei didinti savivaldybių biurokratinį aparatą.

Tai – jau antrasis kartas, kai Seimas pritarė veto šioms savivaldybių teises ribojančioms Vietos savivaldos įstatymo pataisoms. 2019 metais jas vetavo ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Dabar Lietuvoje seniūnijos yra įsteigtos 55 savivaldybėse. Seniūnijų nėra įsteigusios Klaipėdos, Alytaus, Panevėžio miestų, Neringos bei Visagino savivaldybės.

Kategorija:   Naujienos
Atgal