• Pirmas
  • Naujienos
  • Merai ragina suteikti savivaldybėms daugiau sprendimų laisvės grąžinant moksleivius į mokyklas

Merai ragina suteikti savivaldybėms daugiau sprendimų laisvės grąžinant moksleivius į mokyklas

2021-03-19 0 3610 Views

Kovo 19 dieną, penktadienį, vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) valdybos posėdyje merai ragino Švietimo, mokslo ir sporto (ŠMSM) bei Sveikatos apsaugos (SAM) ministerijas leisti savivaldybėms laisviau spręsti dėl ugdymo proceso organizavimo bei vakcinacijos ir prioritetinių grupių.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, apžvelgdama mokinių grįžimo į mokyklas aktualijas, pabrėžė, jog dėl epidemiologinės situacijos Lietuvoje vis dar „vaikštome plonu ledu“, todėl mokinių grįžimas turi būti organizuojamas pamažu ir imantis visų saugumo priemonių. Ministrė ragino merus imtis lyderystės ir atsižvelgti į tai, kad daug šio proceso aspektų yra savivaldybių rankose, tuo pačiu pabrėždama, kad nereikėtų pamiršti ekspertų rekomendacijų bei atsakomybės už visą šalį.

ŠMSM  atstovas Aidas Aldakauskas apžvelgė švietimo situaciją šalyje nuo lapkričio mėnesio iki dabar. Pasak jo, šiuo metu apie 0,3 procento mokinių ir 0,5 procentų pedagogų serga CIVID – 19 arba izoliuojasi.  Ministerijai mokyklų pateiktais duomenimis, apie 33 procentus  iš 62 000 pedagogų ir 38 000 kitų švietimo sistemos darbuotojų jau yra vakcinuoti bent viena doze.

Sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė atkreipė dėmesį, kad mokinių grįžimo į mokyklas situacija labai priklausys ir nuo to, kaip savivaldybėse plis britiškoji viruso atmaina. Artimiausiu metu tikimasi sulaukti tokio tyrimo duomenų. Viceministrė taip pat užsiminė ir apie eksperimentus, kuriuos atlieka ministerija siekiant didinti galimybes mokykloms dirbti, pavyzdžiui – paviršių testavimas.

Valdybos posėdyje merai iškėlė ir abiturientų bei jų mokytojų vakcinavimo klausimą. Pasak savivaldybių vadovų, jį būtina spręsti kuo greičiau ir suteikti abiturientams kuo didesnes galimybes pasirengti egzaminams.  Ž. Simonaitytės teigimu, jau kitą savaitę bus peržiūrimos vakcinavimo prioritetų grupės ir svarstoma apie visų pedagogų įtraukimą į jas, taip pat ir abiturientų.

LSA valdybos nariai ragino ministerijų atstoves kuo daugiau sprendimų dėl moksleivių grįžimo į mokyklas deleguoti pačioms savivaldybėms, atsižvelgiant į jų konkrečią epidemiologinę situaciją ir ypač tose savivaldybėse, kuriose susirgimų skaičius nedidelis.

LSA sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius Mockevičius taip pat paragino dar kartą grįžti prie vakcinavimo organizavimo tvarkos aprašo ir suteikti galimybę savivaldybėms nelaukti savaitės panaudojant vakcinas, kurių atsisako tuo metu skiepijami piliečiai, kitoms prioritetinėms grupėms.

Aptartas ir kaupinių ištyrimo klausimas. Pasak merų, kai kurioms nuo Vilniaus labiau nutolusioms savivaldybėms kaupinių vežimas ištirti į sostinę yra labai neefektyvus laiko atžvilgiu. SAM viceministrė patikino, kad, ministerijos duomenimis, beveik visos šalyje veikiančios didžiosios laboratorijos jau yra pajėgios atlikti šiuos tyrimus, todėl galima pradėti tartis su jomis.

Merai su švietimo, mokslo ir sporto ministre taip pat aptarė ir Tūkstantmečio mokyklų programą. Pasak J. Šiugždinienės, šiuo metu vykdomos derybos su Europos Komisija, o balandį tikimasi patvirtinti pagrindinius programos akcentus. Ministrės teigimu, kartu su kiekviena savivaldybe bus įvertinta jos situacija ir susitarta dėl esminių ugdymo kokybės krypčių bei veiksmų, kurių būtina imtis siekiant ją stiprinti.

Vilniaus miesto savivaldybės mero patarėjas Karolis Žukauskas merams pristatė Vilniaus miesto patirtį rengiant vakcinacijos kampaniją gyventojams ir pakvietė naudotis Vilniaus jau sukurtomis priemonėmis pritaikant jas konkrečiose savivaldybėse.

LSA valdyba taip pat priėmė protokolinį sprendimą kreiptis į Seimą ir Vyriausybę ir prašyti kompensuoti negautas iš žemės mokesčio savivaldybių pajamas (iš viso –  6,3 mln. eurų) dėl padidintų neapmokestinamų paviršinių vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų žemės plotų. Taip pat prašoma panaikinti Žemės mokesčio įstatyme įteisintą lengvatą dėl paviršinių vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų žemės neapmokestinimo bei suteikti savivaldybėms teisę spręsti dėl šios lengvatos taikymo.

 

Kategorija:   Naujienos
Atgal