• Pirmas
  • Naujienos
  • LSA siūlo stiprinti savivaldybių tarybų vaidmenį nustatant NT mokesčio tarifus

LSA siūlo stiprinti savivaldybių tarybų vaidmenį nustatant NT mokesčio tarifus

2023-09-20 0 5763 Views

Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) siūlo Seimui svarstant Nekilnojamojo turto (NT) mokesčio reformą stiprinti savivaldybių tarybų vaidmenį leidžiant joms nustatyti pagrindinio gyvenamojo būsto mokesčio tarifus tose ribose, kurias nustatys Seimas jei ši reforma bus priimta.

Tai įtvirtinta trečiadienį, rugsėjo 20 dieną, LSA valdybos priimtoje ir Seimui teikiamoje savivaldybių pozicijoje dėl NT mokesčio reformos.

Šiuo metu Seime registruotame Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo projekte numatoma, kad teisę nustatyti minėto mokesčio ribas savivaldybių tarybos gali tik nepagrindiniam gyvenamajam būstui.

“Turint galvoje, kad šio mokesčio reforma buvo pristatyta kaip būdas savivaldybėms didinti savarankiškąsias pajamas ir taip gerinti viešąją infrastruktūrą bei paslaugų kokybę, logiška, kad savivaldybės turėtų daugiau galimybių spręsti, kokia mokesčio riba yra adekvačiausia konkrečioje teritorijoje. Tą jos ir galėtų daryti, jei savivaldybių taryboms būtų suteikta teisė spręsti dėl pagrindinio gyvenamojo būsto mokesčio, žinoma, tose ribose, kurias nustatys Seimas,” – teigė LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Pasak jo, NT mokestis būtų naujas ir socialiai jautrus kai kuriems gyventojams, todėl savivaldybių tarybos galėtų pačios įvertinti konkrečią vietos situaciją, socialinę gyventojų padėtį ir jų ekonomines galimybės – tiksliau nei tai būtų daroma centralizuotai.

LSA taip pat atkreipia dėmesį į daug metų neišsprendžiamą problemą – apleistą, neprižiūrimą ir nebaigtą statyti būstą, kuris įvairiose šalies vietose yra tapęs kliūtimi vystyti teritorijas, kelia grėsmę saugumui ir reikalauja nemažai finansinių išteklių. Todėl savivaldybės siūlo tokiam būstui maksimalų NT mokesčio tarifą nustatyti iki 9 procentų, nes šiuo metu siūlomas 1 procento tarifas nesuteiks jokio reikšmingo poveikio ar motyvacijos šio turto savininkams, ir pastatai toliau irs neprižiūrimi.

Taip pat siūloma atkreipti dėmesį į pagrindinį didesnės vertės būstą. Šiuo metu tokiam būstui taikomas iki 2 procentų mokesčio tarifas. Įstatymo projekte numatomas lengvatinis 0,1 procento dydžio tarifas, tad brangesnį pagrindinį būstą turintis asmuo gautų ir didesnę lengvatą, o tai, savivaldybių nuomone, pažeistų socialinio teisingumo proporcijas.

Kategorija:   Naujienos
Atgal