• Pirmas
  • Naujienos
  • LSA ir Lietuvos paralimpinis komitetas kartu sieks didinti galimybes sportuoti

LSA ir Lietuvos paralimpinis komitetas kartu sieks didinti galimybes sportuoti

2020-12-03 0 2896 Views

Užtikrinti, kad žmonės su negalia visoje šalyje turėtų galimybę sportuoti – to kartu sieks Lietuvos paralimpinis komitetas ir Lietuvos savivaldybių asociacija. Tarptautinę žmonių su negalia dieną organizacijos pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, kuriuo įsipareigojo siekti, kad sporto infrastruktūra taptų labiau prieinama. Pristatyta ir naujovė – draugiški negaliai objektai bus žymimi specialiu lipduku, paralimpinės komandos „Parateam“ Lietuva“ simboliu – gile.

„Žmogus, turintis negalią, dažnai stokoja jėgų ir motyvacijos ištrūkti iš keturių sienų ir gyventi pilnavertį gyvenimą, o kai aplinka yra nedraugiška, nepritaikyta, tai padaryti dar sunkiau. Ką jau kalbėti apie sportą. Ir nors šiandien niekas nesiginčija, kad pastatai, erdvės turi būti pritaikytos negaliai, deja, tai vyksta per lėtai, fragmentiškai. Matome daug atvejų, kai sportininkai gali patekti į objektą, o viduje judėti galimybių nėra, liftai ir keltuvai tiesiog nepasiekiami. Tikime, kad kartu su šalies savivaldybėmis užtikrinsime, kad visuose regionuose kasmet atsirastų bent pritaikytų sporto objektų. Kalbame ne tik apie potencialių paralimpinių čempionų ugdymą, bet apie elementarų žmogaus orumą ir lygias galimybes“, – sako Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius.

Valstybės kontrolė yra konstatavusi, kad viešųjų objektų pritaikymas vis dar yra menkas, o apie sporto objektų prieinamumą duomenų nėra apskritai. Didelė dalis savivaldybių biudžetinėms įstaigoms  priklausančių sporto aikštynų, klubų, baseinų buvo pastatyti daugiau kaip prieš dvidešimt metų, apie tai tada nebuvo galvojama. Nors įstatymai numato, kad renovuojant sporto objektus, juose turi būti įrengti liftai, keltuvai, grindys be slenksčių, pritaikomos persirengimo patalpos, sanitariniai mazgai, tai vyksta per lėtai.

„Savivaldybės sieks dėti visas pastangas, kad sporto objektų pritaikymas žmonėms su negalia vyktų kiek įmanoma greičiau. Tikimės, kad ilgainiui ši ambicija taps garbės reikalu – juk  galimybės judėti ir sportuoti yra vienodai svarbios visiems šalies gyventojams“, – teigia Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Pagal oficialią šalies statistiką, sporto veiklose dalyvauja tik 2 iš 100 žmonių su negalia. Paralimpietis, judėjimo negalią turintis lengvaatletis Ramūnas Verbavičius, neabejoja, kad sportuojančių būtų daug daugiau, jei aplinka būtų draugiška ir prieinama.

„Iš patirties žinau, kiek kliūčių yra norint sportuoti. Vien tik nukeliauti iki sporto salės kasdien užima laiko ir pastangų. O jeigu ir salė nepritaikyta, tai tada išvis dažnai rankos nusvyra. Gaunasi, kad kasdien kariauji mažus karus. Ne kiekvienas tam pasirengęs, tad privalome gerinti sąlygas. Pažįstu nemažai žmonių, gyvenančių su negalia. Žinau, kad jie mielai sportuotų, jeigu bent dalis problemų būtų išspręsta“, – pasakoja Europos vicečempionas R. Verbavičius.

Tarptautinę žmonių su negalia dieną Lietuvos paralimpinis komitetas taip pat pristato naujovę – ant sporto objektų, visiškai pritaikytų žmonėms su negalia, bus klijuojami specialūs tai žymintys lipdukai – gilės ženklas su užrašu „mes draugiški negaliai“.

„Gilė yra prasmingas Lietuvos nacionalinės paralimpinės komandos simbolis, todėl šie lipdukai bus kokybės ženklas, kuriuo savininkai galės didžiuotis. Objektų prieinamumui vertinti pasitelksime mūsų atletus, kurie žino, kas reikalinga žmogui su negalia. Ateityje parengsime žemėlapį, kad kiekvienas matytų, kur aplinka negaliai yra draugiška. Dar daugiau, tikimės iniciatyvą plėsti, kad lipdukai atsirastų ir ant kitų viešųjų objektų – ne tik sporto“, – sako Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius.

Lietuvos paralimpinio komiteto ir Lietuvos savivaldybių asociacijos pasirašyto memorandumo tekstą skaitykite čia

 

Nuotraukos – Lietuvos paralimpinis komitetas. Daugiau nuotraukų – https://we.tl/t-LxpZMF1cFO

Kategorija:   Naujienos
Atgal