Didžiųjų metų švenčių išvakarėse – stabtelėti ir susimąstyti, išreiškiant solidarumą su tais, kam COVID pandemija tapo netekčių ar sunkių išbandymu laikotarpiu. Toks yra pagrindinis Nacionalinis savanorių pagalbos koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ ir Lietuvos savivaldybių asociacijos inicijuotos akcijos „Tylos ir solidarumo valanda“ kvietimas.
Gruodžio 23-ają Lietuvos žmones kviečiami simboliškai nuo 19 iki 20 VAL. užgesinti šventines puošmenas, išjungti kalėdinių eglučių šviesas ir pagerbti tiesiogines ir netiesiogines „COVID-19“ aukas.
„Augantys infekcijos plitimo rodikliai, šiurpinanti mirčių statistika, viltį prarandančių medikų pagalbos šauksmas yra signalas, kad negalime likti abejingi. Tikroji realybė yra tokia, kad dabar jau tiesiog gyvybiškai svarbu sustoti. Suvokimas, kad šiandien tai yra būtina ir privalu, prilygsta šalies, tėvynės gynybai, saugant ir gelbėjant bendrapiliečius, prisidedant prie juos gelbstinčių, savo pačių sveikata rizikuojančių medikų, pareigūnų, savanorių ir visų tų, kurie įvairiais būdais kovoja su pandemija“, – sako Nacionalinio savanorių pagalbos koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ iniciatorius, Šaulių sąjungos Pelėdų būrio vadas Edmundas Jakilaitis.
Akcijos iniciatorių sutarimu, kviečiant šalies gyventojus „sustoti“, gruodžio 23 d. 19–20 val. bus užgesintos visų Lietuvos savivaldybių miestų centrinių kalėdinių eglių šviečiančios puošmenos ir savivaldybių iniciatyva sumontuotos šventinės gatvių šviesos. Šiuo kvietimu analogiško veiksmo tikimasi iš prekybos centrų, parduotuvių, visų viešųjų įstaigų ir organizacijų, įmonių bei visų šalies žmonių.
„Jei mūsų nelabai veikia vaizdai iš ligoninių, iš visų pusių sklindantys prašymai ir raginimai, kviečiu šią tylos ir susikaupimo valandą paprasčiausiai apsidairyti aplinkui ir pažvelgti į šalia esančių artimųjų veidus. Juk taip paprasta – sustoti privalome dėl savęs ir dėl jų. Tai – kiekvieno mūsų asmeninė atsakomybė, kurią jausdami ir ėmęsi atitinkamų veiksmų padėsime ir tiems, kurie dėl mūsų kovoja pačiose pirmose pandemijos fronto eilėse – medikams, policijos pareigūnams, socialiniams darbuotojams ir daugeliui kitų“, – sako Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Visi šalies gyventojai šią valandą kviečiami sustoti ir susimąstyti. Svarbus simbolinės tylos ir solidarumo valandos akcentas – pirmoji jos minutė taps tylos minute, skirta pagerbti tiek nuo „COVID-19“ infekcijos mirusius žmones, tiek ir netiesiogines koronaviruso aukas – žmones, kurių didžiąja dalimi netekome todėl, kad dėl sveikatos sistemai kilusių iššūkių ar kitų pandemijos sukeltų aplinkybių jie laiku nesulaukė kokybiškos medicinos pagalbos arba ji buvo ribota.
Kartu su solidarumo išraiška akcija „Tylos ir solidarumo valanda“ turėtų paskatinti susimąstyti ir tuos, kurie nenori ar nepajėgia atsisakyti įprastinio gyvenimo tempo.
„Tikrai yra tokių, kurie vis dar turi planų bei iliuzijų tariamai saugiai nusižengti karantino tvarkai, per šventes palikti namus ir lankyti gimines, burtis, kaip įpratę, prie bendro stalo. Dabar netinkamas metas šitaip elgtis – esamomis aplinkybėmis, tai labiau primintų vaikščiojimą plonu ledu, drauge su savimi už rankų vedantis tuos, kurie mums brangūs. Juk kai kuriose savivaldybėse mirtingumo rodikliai, kurių didžiąją dalį lėmė netiesioginės „COVID-19“ aukos, išaugo dvigubai. Dėl to neatsakinga elgsena, nestabdant savęs, panaši į saviapgaulę ar net prieš savo šalies žmones nukreiptą veiklą. Šia akcija kviečiame visus labai rimtai apie tai pagalvoti“, – aiškina E. Jakilaitis.
Statistikos departamento duomenimis, iki šios dienos Lietuva neteko 972 piliečių, mirusių nuo „COVID-19“, dar šimtai mirčių yra netiesiogiai susijusios pandemija. Skaičiai vis auga.